A metronóm olyan rendszeres időközönként ketyegő és ingázó eszköz, amely lehetőséget biztosít a percenkénti ütések számának beállítására. Segítségével pontosan meghatározható egy zeneszám kívánt tempója, valamint ellenőrizhető a hangszerjáték egyenletessége.
A "metronóm" szó eredete 1815-ben található, és a görög "metron" szó (mérték) és "nomos" szó (szabályozás) összetételéből származik. Az első metronómot Johann Nepomuk Mälzel, egy német mérnök készítette el.
A hangok emberi észlelésének és szándékának, hagyományoknak és megállapodásoknak, vagyis a kultúrának köszönhetően válnak zenévé. A zene alapja a hang, és a hiányzó hang a csend.
A zene, hasonlóan a nyelvhez, nehezen megfogható. Évezredek óta próbálják pontosan meghatározni lényegét. A megértéshez nemcsak a létrehozó neurális hálózatok ismerete szükséges, amelyek összetettsége önmagában okozhat kudarcokat. Nemcsak a "kellemes" és "kellemetlen" hangközök az irányadók.
A zenének van olyan aspektusa, amely túlmutat mindezen, és nehezen érthető. Mindennapi életünkben pedig olyan szerepet játszik, amelyet Bárdos Lajos szavai jól összefoglalnak: "Lehet élni zene nélkül, de minek?"
David Huron, egy amerikai zeneoktató és az Ohioi Egyetem tanára szerint a zene valószínűleg biológiai eredetű, és ha ez így van, akkor az emberekben létezik egy különleges "zenegén". Huron ezt azzal indokolta, hogy a Földön nincs olyan elszigetelt kultúra, ahol az emberek ne énekelnének, dobolnának vagy valamilyen hangszert ne használnának zenélésre.
Sandra Therub, a torontói egyetem tanára a különböző kultúrák altatódalait összehasonlítva hasonló következtetésre jutott. Úgy véli, hogy ezek a különféle dalok, bár sokban különböznek egymástól, ugyanarra a célra alkalmasak: csecsemők elaltatására. Szerinte "a zene nem emberi találmány, hanem egy ösztönös forma az anya és az utód közötti kommunikációban, amely az érzelmi kapcsolat kiépítésére szolgál".
Közelebb áll a mai közkeletű elképzeléshez Steven Pirker amerikai biológus. Ő azt állítja, hogy "az ember feltalálta a zenét". Lehet, hogy az öröm miatt fejlesztették ki, vagy - és ezt sem lehet kizárni - egyszerűen azért, hogy madarak énekét vagy a szél zúgását utánozhassa.